Tērauda troses pārbaude pirms lietošanas

Pārbaudot tērauda troses, īpaša uzmanība ir jāpievērš troses daļām, par kurām no pieredzes zināms, ka tās ir pakļautas vislielākajam nodilumam un bojājumiem.

Par sliktu troses stāvokli visbiežāk liecina nodilušas, pārtrūkušas un sarūsējušas troses stieples. 
Nodilums ir normāls troses lietošanas rezultāts, un pareizas troses konstrukcijas gadījumā tas ir sekundārs troses stāvokļa pasliktināšanās faktors. Pareiza troses apstrāde ar smērvielām var palīdzēt samazināt gan ārējo, gan iekšējo nodilumu.

Pārtrūkušas stieples parasti parādās, tuvojoties troses kalpošanas laika beigām, un rodas no liekšanas slodzes un nodiluma. Pārtrūkušas stieples konkrētās vietās var liecināt par mehāniskiem iekārtu defektiem. Pareiza apstrāde ar smērvielām lietošanas gaitā palīdzēs uzlabot troses slodzes izturību.

Atsevišķas pārtrūkušas stieples var izņemt, skatiet attēlu.

Formas izmaiņas parasti rodas mehānisku bojājumu rezultātā un, ja tās ir spēcīgas, var būtiski ietekmēt troses izturību.

Korozija no iekšpuses vai ārpuses liecina par nepietiekamu vai nepiemērotu smērvielu. Punktveida korozija uz stiepļu ārējās virsmas var izraisīt stiepļu pārtrūkšanu. Iekšējā korozija var rasties situācijās ar nepietiekamu vai nepiemērotu apstrādi ar smērvielām. Par šo problēmu visbiežāk liecina troses diametra samazināšanās, bet par to pārliecināties var, tikai pārbaudot troses iekšpusi.

UZMANĪBU! Negrieziet stiepli, lokiet to, kamēr tā pārlūst tā, lai lūzuma vieta būtu tuvāk troses konstrukcijas iekšpusei. Tas samazina stiepļu izlīšanas risku.